Myanmar’da öğrencilere yönelik baskılar sürüyor

Myanmar'da 3 gün önce polis saldırısı sonucu gözaltına alınan 127 öğrenciden 25’i serbest bırakıldı.

  • Haber
  • |
  • Dünya
  • |
  • 13 Mart 2015
  • 09:24

Myanmar’da hükümetin çıkardığı eğitim reformunu protesto ettikleri sırada vahşi bir şekilde saldırıya uğrayarak gözaltına alınan 127 öğrenciden 25’i çıkarıldıkları mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

Öğrencilerin durumuyla ilgili basına açıklama yapan Siyasi Mahkumlarla Dayanışma Derneği’nden Saw Thet Tun, polislerin gözaltına aldığı öğrencilerden 25’inin serbest bırakıldığını doğruladı. Saw Thet Tun, tutuklananların çoğunun hafif yaralandığını, serbest bırakılanların ise halen üniversitede okuyan öğrenciler olduğunu belirtti.

Öte yandan devlete ait Global New Ligth of Myanmar gazetesi, öğrencilerin serbest bırakılmasını bir lütufmuş gibi sunarak öğrencilik hayatı devam eden eylemcilerin eğitimleri ve aileleri için serbest bırakıldığını öne sürdü. Gazete ‘arka planda’ eylemleri organize edenlerin ceza alacağını duyururken dayanışma için eylemde yer alan 10 Budist rahibin ise siyasete katılmayacakları sözünü vermelerinden sonra serbest bırakıldıklarını iddia etti.

Öte yandan “toplantı ve kamu düzenini bozmakla” suçlanan öğrencilerden birinin babası, çocuğunun serbest bırakılması için derslere devam edeceğine dair kendisinden imza alındığını söyledi.

“Hükümet askeri cunta gibi davranıyor”

Öğrencilere yönelik saldırılar hakkında açıklama yapan İnsan Hakları İzleme Örgütü ise Myanmar hükümetinin askeri bir cunta gibi davrandığına dikkat çekti.

Mandalay'dan ülkenin ticari başkenti Yangon'a yürüyüşe geçen öğrenciler Letpadan’da polis tarafından durdurularak abluka altına alınmışlardı. Öğrencilerin açlık grevi ve kararlı bekleyişleri sonucu yürüyüşün önü açılmış ancak taşınan kızıl bayraklar gerekçe gösterilerek polis saldırıya geçmişti.

Myanmarlı öğrenciler, üniversitelere daha fazla özerklik tanınmasını, öğrenci ve öğretim görevlilerinin sendika kurmasına izin verilmesini ve etnik azınlıklar için anadilde eğitim talep ediyor.