Boğaziçi Direnişi 50. gününde

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri eylem ve etkinliklerine bugün de devam etti. Tutsak öğrencilerle dayanışma çağrısı yaptıkları gerekçesiyle polis baskınıyla gözaltına alınan iki öğrenci ev hapsine mahkum edildi.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 22 Şubat 2021
  • 19:35

Kayyım rektör atamasına karşı başlayan Boğaziçi Direnişi “özerk-demokratik üniversite” talebiyle sürüyor. Direnişin 50. gününde Boğaziçi Üniversitesi’nde bugün de eylem ve etkinlikler gerçekleşti.

Sabah saatlerinde bir araya gelen Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri sırtlarını rektörlük binasına dönerek kayyım rektör atamasını protesto etti. Nöbet eylemleri 36. gününde olan akademisyenler, bugünkü açıklamalarında, ilerici üniversite öğretim üyelerinin hedef gösterilerek itibarsızlaştırılmasını protesto etti.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri de bugün saat 12.00’de bir araya gelerek nöbete başladı. Daha sonra saat 16.00’da zoom programı üzerinden Boğaziçi eylemleri esnasında gözaltına alındıktan sonra ev hapsi alan öğrenciler ile bir araya gelindi. Saat 17.00’da ise Aysuda Kölemen ile “Aile Siyaseti” Açık Dersi yapıldı.

Dayanışmaya saldırılar: Yeni “ev hapsi” kararları

Öte yandan, AKP-MHP iktidarının Boğaziçi Direnişi’yle dayanışmaya yönelik saldırıları da hız kesmiyor. Tutuklu Boğaziçi öğrencilerinden Şilan Delipalta’nın mektubunu dağıttıkları gerekçesiyle dün polis baskınıyla evlerinden gözaltına alınan Doğukan G. ve Cihan Ç. adlı öğrenciler bugün mahkemeye çıkarıldı. “Halkı kin ve düşmanlığı sevk etmek”, “Cumhurbaşkanına hakaret” iddialarıyla tutuklama istenen iki öğrenci ev hapsi kararıyla serbest bırakıldı.

Yayın çevrelerine çağrı: Tutsak öğrencilerle dayanışmaya

Tüm bu saldırılara karşın tutsak öğrencilerle dayanışma da büyürken, Bilgi Dayanışması yayınevlerine çağrı yaptı. Tutsak öğrencilerin “hem eğitim-öğrenimlerine devam edebilmeleri hem de desteği yüreklerinde hissedebilmeleri için” yayın çevreleri öğrencilere kitap bağışlamaya davet edildi.