Pandemide “Yeni kontrollü normalleşme” ve yeni kararlar

Kabine toplantısı açıklamalarda bulunan AKP şefi, “Yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz” diyerek pandemiye dair aldıkları kararları açıkladı.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 01 Mart 2021
  • 21:27

Pandemi süreciyle ilgili yeni kararların görüşülmesi beklenen kabine toplantısının ardından AKP şefi Tayyip Erdoğan basın toplantısı düzenledi.

Gündemdeki pek çok konuya değinen Erdoğan, pandemi sürecine ilişkin “Yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz” diyerek şu kararları açıkladı:

- 100 bin nüfusa düşen vaka sayısı başta olmak üzere illerimizi sınıflandırdı. Düşük riskli mavi, orta riskli sarı, yüksek riskli turuncu ve çok yüksek riskli kırmızı olmak üzere illerimizi ayırdık. Her hafta risk haritalandırması güncellenecek. Her hafta bu renkler güncellenecek. Her 2 haftada bir normalleşme uygulamaları güncellenecek.

- Her ilimiz, salgın tedbirlerinin ne düzeyde uygulanacağını kendisi belirleyecek.

- Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek.

- Hafta içi akşam 21.00 ile sabah 05.00 arası sokağa çıkma yasağı sürecek.

- Okullar, Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8. ve 12. sınıflarda eğitim-öğretime açılacaktır. Düşük ve orta riskli illerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde eğitim-öğretime başlanacaktır.

- Restoran lokanta kafeterya tatlıcı gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında türkiye genelinde sabah 7 ile akşam 19 saatleri arasında yüzde 50 kapasiteyle sürdürebilecek

- Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye'de normale döndürülecek.

- 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlarımızda ilgili düzenleme düşük ve orta riskli illerimizde kaldırılırken, yüksek ve çok riskli illerde sokağa çıkma süresi artırılacaktır.

- Nikah gibi merasimler düşük ve orta riskli illerde 100, yüksek ve çok yüksek riskli illerde 50 kişiyle sınırlı olarak yapılacak.

- Halı saha, yüzme havuzu vb. tesisler düşük ve orta riskli illerimizde sabah 9 ve akşam 19 arasında faaliyet gösterebileceklerdir.