İzmir’de emekçilerden “Geçinemiyoruz! Alacaklıyız!” eylemi

İzmir’de müzisyenler, kafe, bar, otel çalışanları ve esnaf eylem yaparak “Tedbirler alınsın, iş yerleri açılsın, yasaklar kalksın!” taleplerini dile getirdi.

  • Haber
  • |
  • Sınıf
  • |
  • 22 Şubat 2021
  • 22:35

İzmir Müzisyenler Derneği (İMD) üyesinin da aralarında olduğu, işsizlik nedeniyle bunalıma girerek hayatına son veren müzisyenler için eylem yapılarak “Ölümlerin sorumlusu devlettir. İntiharlar önlenebilirdi” denildi.

İMD’nin yanı sıra, Kent Emekçileri Dayanışması, Turizm Eğlence ve Hizmet İşçileri Sendikası, Otel ve Turizm İşçileri Sendikası, Turizm İşçileri Dayanışması, Kafe-Bar Çalışanları Dayanışması’nın çağrısıyla Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde saat 19.00’da bir araya gelindi.

Açıklamada, koronavirüs pandemisi nedeniyle yaşanan kriz şöyle anlatıldı:

“Tedbirler doğrultusunda çalıştığımız iş yerleri kapatıldı. Kafeler ve lokantalar bugün itibariyle 170 gündür kapalı. 2020’nin yarısını işsiz ve gelirsiz geçirdik. Barlarda çalışan arkadaşlarımız ise 345 gündür işsiz ve bir gelirleri yok. Hükümet bir iş yerinde 15 Mart’tan önce 60 gün çalışmış olan ve son 3 yıl içinde 450 gün sigorta primi ödenmiş olanlar için aldıkları ücretin yüzde 60’ı kadar Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) desteği sağladı. Ancak çoğu çalışan bu koşulları sağlayamadı. Bu şartları taşımayan personel için ise günlük 39 TL ücretsiz izin ödeneği sağlandı. Kısa çalışma ödeneği alanlar 1.500 TL, ücretsiz izne çıkarılanlar ise 1.170 TL ile geçinmek zorunda bırakıldı.”

“Sesimizin duyulmasını istiyoruz”

Çalışanlara yaşamlarını devam ettirmelerini sağlayacak desteğin sağlanması için yapılan eylemlere hükümetin kulak vermediği belirtilen açıklamada, “Sesimizin duyulmasını istiyoruz” denilerek şu ifadelere yer verildi:

“İş yerlerini kapatmak bizi açlığa mahkûm etmek demektir. Ya hayatımızı idame ettirecek bir destek sağlayın ya da iş yerlerini açın. İl ve ilçelerin koronavirüs pandemisinin yaygınlığına göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak kategorize edileceği buna göre açılacağı duyuruldu. Her 100 bin kişide 100 vakanın altındaki her yer açılmalıdır. Açılmalarda mekan ayrımı yapılmamalıdır.”

“İş yerlerinin açılmaması demek, hiçbir gelirimiz olmadan yaşamak zorunda kalmamız demek, sosyal güvencemizin olmaması demek, biz çalışanları açlığa mahkûm etmek demek” denilen açıklamada, milyonlarca işçinin açlıkla karşı karşıya bırakıldığı belirtildi. Esnafın da çalışanın da oldukça zorda olduğu ifade edilerek “Daha fazla iş yeri kapanmadan önlemleri alarak dükkanları açın” denildi.

Esnafı ve çalışanları bu şekilde sefalete mahkum eden AKP’nin 13 Ocak’ta kongrelere başladığına değinilen açıklamada, “Cumhurbaşkanı bile salonlar için, ‘Salon lebalep dolu’ diyor, o derece dolu salonlar. Bu nasıl bir çelişkidir” diye tepki gösterildi.

“Son aylarda müzisyen intiharları da arttı. Hepimizin alacağı var hükümetten!” denilen açıklamaya şöyle devam edildi:

“Bir önceki cuma günü İzmir’de müzisyen arkadaşımız aynı zamanda İzmir Müzisyenler Derneği üyesi Mehmet Mert El geçinemediği için intihar etti. Geçtiğimiz aylarda ise Duran Ay ve Erdem Topuz isimli iki müzisyen arkadaşımız daha yine geçim ve işsizlik derdi ile hayatlarına son verdiler. İntiharlar münferit olaylar değiller ve önlenebilecek ölümler. Hizmet, eğlence ve yeme-içme sektöründe çalışanlar ve işletme sahipleri olarak başka hiçbir arkadaşımızı kaybetmemek için hükümeti adım atmaya çağırıyoruz. Geçinemiyoruz da yaşayamıyoruz da!”

“Tüm arkadaşlarımızı birlikte mücadeleye çağırıyoruz”

Son olarak kahvehane, otel, lokanta, meyhane, kafe ve bar çalışanları sendikasız olduğu için bu süreçte hak arama zeminlerinden yoksun kaldığına dikkat çekilen açıklama “Tüm arkadaşlarımızı; iletişim kanallarımızı arttırmak, yan yana gelişlerimizi çoğaltmak ve içine düşürüldüğümüz yoksulluğa karşı birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz. Sektörde çalışan tüm arkadaşlarımızı, sendikalarda, derneklerde ve meslek birliklerinde örgütlenmeye çağırıyoruz” ifadeleriyle, alkış ve sloganlar eşliğinde son buldu.

Açıklamanın ardından yapılan konuşmalarda, biran önce önlemler alınarak işyerlerinin, konserlerin, müzik atölyelerinin açılması talebi dile getirilerek “Daha fazla arkadaşımızı kaybetmek istemiyoruz. Biz müzik yapıyoruz ve başka mesleğimiz yok sevdiğimiz işimizi yapmak istiyoruz” denildi. Eylem sloganlarla bitirildi.

Kızıl Bayrak / İzmir