SML Etiket işçileri Talu Tekstil önündeydi

Direnişlerinin 28. gününü geride bırakan SML Etiket işçileri, SML Etiket’in üretim yaptığı Talu Tekstil önünde basın açıklaması yaparak işçileri omuz omuza mücadele etmeye çağırdı.

  • Haber
  • |
  • Sınıf
  • |
  • 02 Mart 2021
  • 20:13

DEV TEKSTİL üyesi SML Etiket işçilerinin sendika düşmanlığına, keyfi işten atmalara, taşeron işçisi çalıştırmaya karşı direnişleri 28. günündeydi.

Fabrika önünde direnişlerine devam eden SML Etiket işçileri yine fabrikadaki arkadaşlarına seslendi. Fabrika demirlerine gerilen perdenin, yapılan saldırının ardından şimdi de konuşmalar esnasında kapıları açıp kapatılmasına tepki gösteren işçiler “Baskılarınız nafile. Direnmekten vazgeçmeyeceğiz ve kazanacağız” diyerek arkadaşlarını haksızlıklara karşı DEV TEKSTİL’de örgütlenmeye ve omuz omuza mücadele etmeye çağırdı.

Ardından akşam 17.00 sularında Talu Tekstil fabrikası önünde toplanıldı. Fabrika girişine polisin akrep konuşlandrarak basın açıklamasını “terörize” etmeye çalışması dikkat çekti.

Basın açıklaması öncesinde DEV TEKSTİL temsilcisi söz alarak açılış konuşması yapıldı ve DEV TEKSTİL üyesi SML Etiket işçilerinin bir aydır fabrika önünde direndiği belirtildi. “Bizler hakkımıza ve geleceğimize sahip çıkarak fabrika önünde mücadelemizi sürdürüyoruz” diyen DEV TEKSTİL temsilcisi, SML Etiket’in iş yaptığı işyerleri önünde eylemler yaptıklarını ve bugün bu kapsamda Talu Tekstil önünde olduklarını ifade etti. İşçilerin ortak sorunlarla karşı karşıya kaldığı, düşük ücretlere, sömürüye, ağır çalışma koşullarına ve haksızlıklara maruz bırakıldığı belirtilen konuşmada, pandemi koşullarında sermayeye teşvikler sunulurken, işçilerin koronavirüs tehdidi ve işsizlik-açlık ikileminde ölümüne sömürüye mahkum edildiğine dikkat çekildi. 

Sermayenin ücretsiz izin, işten atma, kod-29 saldırılarından, sendika düşmanlığından bahseden DEV TEKSTİL temsilcisi; bu saldırılara Sinbo, PTT, Ekmekçioğulları, SML Tekstil, Migros işçilerinin direnişle yanıt verdiğine işaret ederek “Bizler hakkımıza, geleceğimize direne direne sahip çıkabiliriz, omuz omuza mücadele etmeli, sendikada örgütlenmeliyiz” ifadeleriyle DEV TEKSTİL’e üye olma çağrısı yaptı. Talu Tekstil sermayedarlarına seslenen DEV TEKSTİL temsilcisi “Siz de sorumlusunuz, siz de sendikal faaliyeti engelliyorsunuz, siz de suç işliyorsunuz” ifadelerini kullanarak konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmanın ardından SML Etiket direnişçisi basın açıklamasını okuyarak fabrikadaki işten atılma sürecini anlattı. SML Etiket kapitalistinin fabrikadaki sorunlara karşı işçilerin birlik olmasına tahammül edemeyerek DEV TEKSTİL üyesi işçileri işten çıkardığı belirtilen açıklamada, bu saldırıda Talu Tekstil’in de sorumlu olduğu belirtildi. Açıklamada, işçilerin birlik olmasının ve sendikalarda örgütlenmesinin önemi vurgulanarak, Talu Tekstil işçilerine de birlik olma ve DEV TEKSTİL’e üye olma çağrısı yapıldı.

Açıklamanın sonrasında Talu Tekstil işçilerinin servisleri fabrikadan ayrılana kadar konuşmalar yapılarak mücadele ve birlik olma çağrısı yükseltildi. “Tekrar Talu Tekstil önüne geleceğiz, mücadelemizden bir adım geri atmayacağız” vurgusuyla konuşmalar son buldu.

Eylem boyunca “SML işçisi köle değildir!”, “Direne direne kazanacağız!”, “Zafer direnen emekçinin olacak!” sloganları sıklıkla atıldı.

Kızıl Bayrak / İstanbul