AKP’nin Filistin riyakarlığında yeni halka

Emirliklere hakim olan şeyh takımının Filistin halkına ihanetleri ne kadar kesinse, AKP şeflerinin ahlaksızca/riyakarca Filistin halkını istismar ettikleri de o kadar kesindir.

  • Kızıl Bayrak yazıları
  • |
  • Güncel
  • |
  • 14 Ağustos 2020
  • 18:16

Seçimlerde hezimete uğrama ihtimali yüksek olan Trump’ın aradığı “zafer”i, Siyonist İsrail rejimiyle anlaşma imzalayan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) şeyhleri verdi. İki Amerikancı rejimin anlaşmasını, Beyaz Saray’da seremoni havasında düzenlenen bir törenle ilan eden Trump, büyük iş başarmış havalarına girdi.

Anlaşma doğal olarak büyük tepki çekti. Yıllardan beri Filistin halkının acılarını istismar eden AKP şefleri de ilk tepki gösterenler arasında yer aldı. Sarayın Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, BAE hedef alındı. Libya’daki paylaşım savaşında Suudi Arabistan-Mısır safında yer alan BAE’ye yüklenen saray rejimi, Filistin halkının hamisi/dostu havalarına bürünerek yeni bir riyakarlık gösterisine soyundu.  

 Dışişleri açıklamasında “ABD, İsrail ve BAE tarafından açıklanan ve İsrail-BAE ilişkilerinin bütünüyle normalleştirilmesini öngören ortak bildiriye ilişkin olarak Filistin halkı ve yönetimi tarafından gösterilen güçlü ve müşterek tepkiyi haklı buluyoruz” ifadeleri yer aldı. Ayrıca, “BAE liderliğinin Filistin halkının ve yönetiminin rızası hilafına Filistin adına İsrail'le müzakereler yürütme ve Filistin açısından hayati önem taşıyan konularda taviz verme yetkisi hiçbir şekilde yoktur” denildi.

AKP-saray rejimi, BAE’yi kendi dar çıkarları uğruna Filistin halkının davasına ihanet etmekle de suçladı. Sarayın sözcüsü İ. Kalın ise Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Filistin halkına ve davasına ihanet edenlerin hüsranını tarih elbette yazacaktır.” dedi.   

AKP’lilerin açıklamaları, her zamanki gibi “Filistin halkının dostu” görünme çabasının ürünüdür. Bunun üzerinden hem içeride hem dışarıda, özellikle de Ortadoğu’da siyasi prim yapamaya çalışıyorlar. Onlar, bunu her fırsatta yapıyorlar. Oysa görüntü farklı gibi gözükse de, Siyonistlerle işbirliği devam ediyorlar. 

AKP ile Siyonistler arasında bazı çıkar taşımaları olsa da, saray rejim her zaman İsrail’e hizmet eden işler yapmış, yapmaya da devam ediyor. Örneğin AKP döneminde Siyonist rejimle ticaret hacmi dört kat arttı. Filistin halkının tepesine bomba yağdıran İsrail’i pilotlar 2004-2009 yılları arasında Konya ovasında uçuş eğitiminden geçirildi. İsrail başbakanı iken ‘Beyrut kasabı’ Ariel Şaron ile Tayyip Erdoğan arasında kırmızı telefon hattı bağlantısı kurulmuştu. Kürecikte ABD’nin kurduğu radar üssü, dolaysız bir şekilde İsrail’e hizmet ediyor. Siyonist rejimden 20 milyon dolar rüşvet aldıktan sonra Mavi Marmara gemisinde katliam yapan İsrail askerleri hakkında uluslararası mahkemede dava açılmasına engel oldular…

Görüldüğü üzere Filistin davası ya da Filistin halkının acıları AKP şeflerinin umurunda değil. Onlar, yıllardan beri bu halkın acılarını istismar ediyorlar. Şimdi de istismarlar zincirine yeni bir halka eklediler. Emirliklere hakim olan şeyh takımının Filistin halkına ihanetleri ne kadar kesinse, AKP şeflerinin ahlaksızca/riyakarca Filistin halkını istismar ettikleri de o kadar kesindir.