10 ŞUBAT: GREIF'TE İŞGAL BAŞLADI!

"Bu daha başlangıç,
mücadeleye devam!"

Amerikan tekeli Greif Çuval fabrikasında önce kadrolu işçiler arasında ardından da 44 ayrı taşeron firmada çalışan işçilerin sendikaya üye olmasıyla başlayan TİS görüşmelerinde taşeron köleliğine son verilmesi ve ücret zammı talebini kabul etmeyen patrona karşı işgal eylemi başladı.

Esenyurt/Hadımköy ve Dudullu’daki fabrikalarda DİSK/Tekstil Sendikası üyesi yüzlerce işçi, araçlarına el koyarak yöneticilerin fabrikadan çıkışına izin vermedi. Sloganları ise “İşgal, grev, direniş!” ve Haziran Direnişi’nin simgesi “Bu daha başlangıç mücadeleye devam!”dı.

Next

15 ŞUBAT: KAVEL'DEN GREIF'E... İŞGAL, GREV, DİRENİŞ!

"DİSK'in kuruluşu salonlarda değil, direniş alanlarında kutlanır"

İşgal eylemleri, DİSK’in 47. kuruluş yıldönümü etkinliklerine denk gelen Greif işçileri, direnişlerini görmezden gelen DİSK yönetimine, kuruluş yıldönümü etkinliğinde seslerini duyurarak yanıt verdiler.

Greif işçileri, mücadele geçmişine sahip çıktıkları DİSK’in 47. yılını işgal fabrikasında coşkulu ve kitlesel bir etkinlikle kutladılar. “Kavel'den Greif'e... İşgal, grev, direniş!” şiarını yükselttiler.

Next

19 ŞUBAT: DİSK'E "İŞÇİ İRADESİNE SAHİP ÇIK" ÇAĞRISI

DİSK Genel Merkez yöneticileri işgal fabrikasını ziyaret etti.

İşgalin ilk gününden itibaren DİSK/Tekstil yönetiminin ihanetine uğrayan ve işgal eylemleri sendika bürokratları tarafından baltalanmak istenen Greif işçilerinin bağlı bulundukları DİSK ise, işgalin 10. gününde fabrikaya ziyaret gerçekleştirdi. İşçilerin basıncıyla gerçekleştirilen ziyarette Greif işyeri temsilcileri ve yüzlerce işçi DİSK yönetimine “işçi iradesine sahip çık” çağrısında bulundu. DİSK yönetimi ise, kendilerine 8 madde halinde sunulan taleplere ilişkin bir program ortaya koymadı.

Next

23 ŞUBAT: İŞGAL FABRİKASINDA FORUM

İlerici güçler ve sanatçılar direnişin yanında...

Haziran Direnişi’nin ardından oluşturulan forumlar ve mahalle dayanışmaları işgal eylemiyle dayanışmayı yükseltti. Hadımköy'deki fabrikanın önünde yüzlerce destekçiyle birlikte coşkulu bir etkinlik-forum gerçekleştirildi.

Her geçen büyüyen sınıf dayanışması sürerken Greif işçileri, “Bir yevmiyeni Greif işçileri ile paylaş!” kampanyası başlattı. Kampanya ülke içinden ve farklı ülkelerden gelen desteklerle büyüdü. Greif işçilerini ziyaret eden sanatçılar ise, direnişe destek olmanın önemini vurguladılar.

Next

27 ŞUBAT: İŞÇİLER ABD KONSOLOSLUĞU ÖNÜNDE!

Greif patronu işçileri AKP'ye şikayet etti

“İhracatçılar Zirvesi”nde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile görüşen Greif yöneticileri, işçilerin eylemini “yasadışı” olmakla itham ederek hükümetten eyleme müdahale etmesini istediler. Greif işçileri, Greif CEO’sunun sendikayı kabul etmek yerine AKP hükümetine şikayet ederek müdahale çabası içine girmesini ABD Konsolosluğu önünde gerçekleştirdiği eylemle protesto etti.

Next

3 MART: İŞGAL RUHU İSTANBUL'UN MERKEZİNDE

İşgalci işçiler Taksim'de stand açtı, Kadıköy'de yürüyüş yaptı.

İşgal eylemi ve direnişin sesini İstanbul’un dört bir yanına taşıyan Greif işçileri 3 gün boyunca Taksim’de gerçekleştirdikleri stand çalışmasının ardından ilerici ve devrimci güçlerin desteğiyle Kadıköy’de kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

Next

7 MART: GREIF'İN ALMANYA'DAKİ MERKEZİNDE EYLEM

BİR-KAR Greif işçilerinin sesini Avrupa'ya taşıdı.

Greif’in iki fabrikasında işgal eyleminin başlamasının ardından direnişin sesi Avrupa’ya da yayıldı. İşçilerin uluslararası sınıf dayanışmasının büyütülmesi çağrısına maddi-manevi tüm olanaklarıyla yanıt veren İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği Platformu (BİR-KAR), Greif’in Almanya’daki merkezi önünde eylemler gerçekleştirdi. Avrupa’daki ilerici ve devrimci kurumlar tarafından dayanışma etkinlikleri ve toplantılar örgütlendi.

Next

9 MART: İŞGAL FABRİKASINDA 8 MART COŞKUSU

Greif Emekçi Kadın Komisyonu fabrikada coşkulu bir 8 Mart etkinliği düzenledi.

İşgalci işçiler, Greif Emekçi Kadın Komisyonu öncülüğünde işgal fabrikasında etkinlik düzenleyerek 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü sınıfsal özü ve anlamına uygun biçimde kutladılar. Yüzlerce işçi ve emekçinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlik, işçilerin öz üretimlerinden oluştu.

Aydın ve akademisyenler, hazırlanan ortak bir metinle Greif direnişini desteklediklerini duyurdular.

Next

10 MART: DİSK GÖREVE ÜNSA GREVE!

“Ya taleplerimiz karşılanacak ya da bu fabrika çalışmayacak”

Direnişin 1. ayında Greif işçileri, DİSK Tekstil yöneticileri ve Greif yönetimi arasında bir görüşme gerçekleştirildi. Greif yönetiminin, işçilerin taleplerini karşılamaktan uzak bir tutum aldıkları toplantıda işçiler kararlarını Greif yönetimine ilettiler. “DİSK göreve Ünsa greve!” başlıklı bir açıklama yayınlayan işçiler, sendika yöneticilerini eylemli bir mücadele programı açıklamaya ve Greif’e ait Ünsa fabrikasında da dayanışma grevi örgütlemeye çağırdılar. Bu görüşmeden bir gün sonra, işgal fabrikasında toplantı yapan işçiler oybirliğiyle mücadeleye devam kararı aldılar.

Next

14 MART: GREV KIRICILIĞA GEÇİT YOK!

Taşeron patronları işgal fabrikasına gönderildi...

Dudullu’daki işgal eyleminin DİSK/Tekstil yönetimi ve Greif patronu eliyle kırılmasının ardından çareyi zorbalıkta bulan Greif yönetimi, işgali kırmak için bazı işçileri ve taşeron patronlarını işgal eylemine saldırmak üzere Hadımköy'deki fabrikaya yakın bir noktada topladı. Fabrikanın güvenliğini alan yüzlerce işçi grev kırıcılığına geçit vermedi.

Next

17 MART: İŞÇİLER DİSK/TEKSTİL'İN KAPISINA DAYANDI

Sendika bürokratları işçilere saldırdı

Greif işçileri patronla işbirliği yaparak sabırlarını zorlayan DİSK/Tekstil Sendikası’nın yöneticilerinin kapısına dayandı. İşçiler, direnişlerini kırmak için patronla açık işbirliği yapan yöneticilerinin herhangi bir meşruluğunun kalmadığını bildirerek sendikanın Şirinevler’deki binasında inisiyatifi ele aldılar. Sendika yöneticilerinin fiziki ve sözlü saldırılarıyla karşılaşan işçiler, işgal eylemini karalamaya yönelik açıklamalarını sendikanın sitesinden kaldırttılar.

Next

3 NİSAN: BOĞAZ KÖPRÜSÜ'NDE EYLEM

"Greif'te direniş kazanacak!"

Greif işçileri, direnişlerinin 53. gününde Boğaziçi Köprüsü'nü keserek direnişin taleplerini ve mücadele kararlılıklarını haykırdı. Kadın işçilerin öncülüğünde gerçekleştirilen eyleme saldıran polis, işçileri gözaltına aldı.

Next

10 NİSAN: İŞGAL FABRİKASINA POLİS OPERASYONU

“Satan da saldıran da hesap verecek”

Greif işgalinin 60. gününde işgal fabrikası sayıları bini aşkın jandarma gücü, çevik kuvvet, sivil polis ve özel harekat polisinin yaptığı şafak operasyonuyla boşaltıldı. İşgal fabrikasının kapısını kırarak giren çevik kuvvet, 100'ü aşkın işçiyi işkenceyle gözaltına aldı. Saldırı karşısında fabrikanın çatısında eylem yapan bir grup işçi, kötüleşen sağlık koşulları nedeniyle fabrika komitesinin de onayıyla çatıdan indi. İşçiler gözaltına alındı. Polis operasyonu Türkiye ve Avrupa’nın çeşitli kentlerinde eylemlerle protesto edildi.

Next

14 NİSAN: DİSK GENEL MERKEZİ'NDE NÖBET BAŞLADI

Direniş DİSK binasına taşındı

İşgal eyleminin Greif-polis ve DİSK/Tekstil bürokratlarının ortak operasyonuyla bitirilmesinin ardından ihanet sözleşmesi imzalandı. Başını Rıdvan Budak haininin çektiği bürokratlar, direnen Greif işçilerini bir kez daha arkadan hançerlediler. İşçilerin fabrika önündeki bekleme ısrarı ise defalarca kez polis terörüyle karşılandı. Fabrika önündeki bekleyiş devam ederken DİSK ve DİSK/Tekstil yönetiminden hesap sormak için işçiler DİSK Genel Merkezi’nde de nöbet eylemine başladı.

Next

26 MAYIS: DİRENİŞ 106. GÜNDE SONA ERDİ

Bir kez daha: Bu daha başlangıç...

1 Mayıs’taki militan sokak eylemlerinde aktif biçimde yer alan Greif işçileri bu süreçte DİSK yönetiminin saldırılarına maruz kaldılar. DİSK’teki bekleyişi hazmedemeyen bürokratlar işçileri defalarca kez sendikadan atmaya çalıştılar. Kıdem tazminatları ve diğer alacaklarının hesaplarına yatırılmasının ardından Greif işçileri, 106 gün süren direnişlerini noktaladılar. İşçiler sendikal bürokrasi ve sermayeye karşı mücadelelerinin süreceğini ilan ettiler.

Next


GREIF İŞÇİLERİNDEN DİRENİŞ MANİFESTOSU

"Greif’te emeğimizi çalmaya kalkanlarla hesabımız bitmedi. Onurlu mücadelemizde her aşamada ihanet eden Budaklar’ın ihanet çetesiyle hesabımız kapanmadı. Haklarımızın zerresini onlara yedirtmeyeceğimiz gibi onların emeğimiz üzerinde nemalanmalarına, izin vermeyeceğiz. İhanet çetesinden ve onlara uşaklık yapanlardan mutlaka hesap soracağız.

Artık her bakımdan da daha güçlüyüz. Sınıfımız adına büyük mücadele değerleri yarattık, çetin bir mücadele içerisinde büyük deneyimler kazandık, bu mücadele içerisinde yetişmiş ve kaynaşmış işçiler olarak çıktık. Bunun için bugüne kadar yaptıklarımızı başlangıç sayıyoruz ve mücadelemize devam edeceğimizi ilan ediyoruz."